منیفولد دو راهه (Two Way Manifold)

manifold valves two way

یک نمونه شیر منیفولد دو راهه مدل MFV2

از شیرهای منیفولد دو راهه عمدتا برای خدمات عمومی کارخانه، دستگاه های استاندارد فشار و دستگاه های فشار دیفرانسیل، مقادیر فشار، تهویه، استفاده می شود. شیرهای منیفولدی دو راهه برای ترانسمیترهای فشار (PRESSURE TRANSMITTER) استفاده می‌شوند. یک شیر منیفولدی عمدتا از یک شیر مسدودکننده و یک شیر تست و یا درین (DRAIN) تشکیل شده است. جهت استفاده از این شیر برای کالیبراسیون، شیر مسدود کننده را بسته، درین را به یک مولد فشار متصل و عملیات تست فشار را انجام می‌دهیم. 

مکانیزم و ساختار یک منیفولد دو راهه را در شکل زیر مشاهده می کنید.

manifold two way valve

به قسمتی از تجهیز که به گیج و تجهیزات ابزار دقیق نزدیک تر است، Instrument connection، و به قسمتی از تجهیز که به لوله عبور سیال متصل است، Process Connection می گویند.

بستن منیفولد دو راهه بر روی خط

در مرحله اول هر دو شیر مربوط به منیفولد بسته بوده، در این حالت منیفولد را نصب کرده و گیج را بر روی آن سوار کنید. برای آب بندی بهتر، حتما از نوار تفلون استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر جنس منیفولد از SS316 باشد از نوار تفلون نمی توان استفاده کرد و حتما از  لاک تای استفاده کنید.

در مرحله بعدی، شیر پروسه (شیری که در مسیر جریان سیال به سمت گیج قرار دارد) را به آرامی باز کرده تا سیال به داخل گیج رفته و اندازه گیری فشار انجام شود. به منظور هواگیری و مطمئن شدن از رسیدن سیال به گیج، می توانید شیر درین را باز کرده و به محض اینکه اولین قطره ی سیال خارج شد، شیر درین را سریعا ببندید. در این حالت هواگیری به طور کامل انجام شده است.

خروجی شیر درین معمولا یک چهارم اینچ بوده و روی آن را با یک پلاگ، Plug، می بندیم. اگر چه استفاده از پلاگ بسیار رایج می باشد، اما بایستی به این نکته اشاره کرد که این کار چندان هم کار ایمنی نبوده و گاها با باز کردن شیر درین، ممکن است فشار زیادی توسط سیال به پلاگ وارد شده و اگر پلاگ چندان محکم نباشد، امکان جدا شدن پلاگ و تراوش سیال در محیط خواهد بود. لذا بهتر است که از یک تیوب استفاده کرده و از طریق تیوب (که معمولا Capillary tube  می باشد) مسیر سیال را به قسمت سیالات اضافی یا یک چاله انتقال دهیم.

میزان تحمل فشار منیفولد ها بایستی در حدود 3000 پوند بر اینچ مربع یا Psi باشد.

در زمینه ابزار دقیق، حداقل تحمل فشار تجهیزات بایستی  3000 پوند بر اینچ مربع باشد.