سوئیچ سطح دیاپازون (Vibration level switch)

لول سوئیچ های ارتعاشی / لرزشی که به نامهای دیاپازونی diapason level switch هم مشهورند برای کنترل سطح مایعات و جامدات پودری مورد استفاده قرار میگیرند. ابتدا سنسور این تجهیز با فرکانس رزونانس، تحریک شده و با فرکانس ثابت به ارتعاش در می‌آید. به محض اینکه ماده موجود در مخزن، سطح سنسور را بپوشاند، فرکانس نوسان، تغییر می‌کند. در نهایت، این تغییر فرکانس، منجر به ارسال سیگنال سوئیچینگ شده و سوئیچی را قطع یا وصل می‌کند. از مزایای این روش، می توان به کم هزینه‌ بودن و نصب آسان آن اشاره کرد. چگونگی نصب این سنسور را در شکل زیر مشاهده می‌کنید.

در این نوع از وسایل از خاصیتی به نام پیزو الکتریسیته استفاده می شود. در بعضی کریستالهای جامد مانند کوارتز, نمک راشل, تورمالین, فسفات دی هیدرید آمونیاک و سرامیک های دیگر با اعمال یک فشار یا کشش مکانیکی یک جریان الکتریکی در ماده تولید می شود که به آن جریان پیزو الکتریک می گویند.در حالت عکس یعنی وقتی یک جریان الکتریکی از این نوع مواد عبور دهیم، کریستال مربوطه دچار یک تغییر شکل مکانیکی می شود. از این خاصیت در تحریک دیاپازون ها که از یک چنگال با دو دندانه متقارن قابل ارتعاش تشکیل یافته، استفاده می شود.

سوئیچ سطح VEGASWING 63

لول سوییچ دیاپازونی چگونه کار می‌کند؟

با اعمال جریان به یک کریستال پیزوالکتریک، نوسان ایجاد شده توسط آن به یک چنگال دیاپازون، منتقل می شود . مقدار جریان و نوسان ایجاد شده در کریستال پیزوالکتریک به حدی است که دیاپازون در فرکانس رزونانس یا تشدید خود، مرتعش شود . زمانیکه دیاپازون مرتعش در سیال مایع یا جامد غوطه ور شود، تغییر در فرکانس رزونانس آن، که درحدود ۱۰ الی ۲۰% می باشد، ایجاد می شود. این تغییر فرکانس توسط کریستال پیزوالکتریک دریافت شده و منجر به کاهش جریان عبوری از آن می شود. کاهش جریان نیز با یک مدار مرجع مقایسه و در نهایت منجر به سوئیچ کردن رله خروجی می شود.

لازم به ذکر است این تجهیز، فقط برای اندازه گیری نقطه ای سطح، قابل استفاده هستند که در اصطلاح به آنها سوئیچ های سطح یا level switch گفته می شود.

مزایای لول سوئیچ دیاپازون

مشاهده محصولات سطح سنج دیاپازون